November 2017

   
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Weekend

30

From 7:00AM
Year 9 Camp
From 8:30AM
Year 10 Examinations
(30th October: Year 10 Drama Practical examination; private study/exam preparation for all other students. 31st October to 3rd November: all other examinations)

31

Mon to Fri
Year 9 Camp
Mon to Fri
Year 10 Examinations
(30th October: Year 10 Drama Practical examination; private study/exam preparation for all other students. 31st October to 3rd November: all other examinations)

1

Mon to Fri
Year 9 Camp
Mon to Fri
Year 10 Examinations
(30th October: Year 10 Drama Practical examination; private study/exam preparation for all other students. 31st October to 3rd November: all other examinations)
8:30AM to 11:00AM
Junior School Early Learning 2018 Orientation Morning
11:40AM to 3:45PM
The Bush Concert
Students in Years 3 to 6, to the Seymour Centre, Sydney

2

Mon to Fri
Year 9 Camp
Mon to Fri
Year 10 Examinations
(30th October: Year 10 Drama Practical examination; private study/exam preparation for all other students. 31st October to 3rd November: all other examinations)
9:00AM to 11:30AM
Preparatory School Early Learning 2018 Orientation Day
Orientation Morning for students entering Pre-Kindergarten and Kindergarten at the Preparatory School in 2018.

3

To 4:00PM
Year 9 Camp
To 3:00PM
Year 10 Examinations
(30th October: Year 10 Drama Practical examination; private study/exam preparation for all other students. 31st October to 3rd November: all other examinations)
1:30PM to 3:00PM
Junior School Parents' & Friends' Association Fun Run

4

5

6

From 8:30AM
Year 10 Work Experience Week

7

Mon to Fri
Year 10 Work Experience Week

8

Mon to Fri
Year 10 Work Experience Week
6:35AM to 4:35PM
Year 8 Japanese Class to Nihongo Tanken Japanese Centre, Kirrawee
From 8:30AM
Year 7, 2018 3-Day Orientation Program
3-day Orientation program for students entering Year 7, 2018
From 8:30AM
Year 4 Camp to Port Hacking
Year 4 students to Anglican Youthworks, Port Hacking

9

Mon to Fri
Year 10 Work Experience Week
Wed to Fri
Year 7, 2018 3-Day Orientation Program
3-day Orientation program for students entering Year 7, 2018
Wed to Fri
Year 4 Camp to Port Hacking
Year 4 students to Anglican Youthworks, Port Hacking
8:30AM to 1:00PM
Year 6 Allwell Placements Tests (for Year 7/2018)
Allwell Testing for students entering Year 7, 2018
7:00PM to 9:00PM
Year 7, 2018 Parents' Information Evening
Information Evening for parents of students commencing in Year 7/2018.

10

To 3:00PM
Year 10 Work Experience Week
To 3:00PM
Year 7, 2018 3-Day Orientation Program
3-day Orientation program for students entering Year 7, 2018
To 3:30PM
Year 4 Camp to Port Hacking
Year 4 students to Anglican Youthworks, Port Hacking
6:30PM to 8:30PM
Dr Ken Marshall Art & Design Awards

11

12

13

8:30AM to 2:45PM
Year 10 Swim & Survive Program, Lawson Pool (Day 1)
From 8:30AM
Year 8 Camp
Bungawarra, Deep Pass area of Newnes Plateau, including Sheep Dip Canyon and Glow Worm Tunnel
From 10:45AM
Preparatory School Swim & Survive - Glenbrook Pool

14

Mon to Fri
Year 8 Camp
Bungawarra, Deep Pass area of Newnes Plateau, including Sheep Dip Canyon and Glow Worm Tunnel
To 2:30PM
Preparatory School Swim & Survive - Glenbrook Pool
8:30AM to 2:45PM
Year 10 Swim & Survive Program, Lawson Pool (Day 2)
7:00PM to 8:30PM
Senior School Music Soiree #3
7:30PM to 9:30PM
Parents' & Friends' Association General Meeting
Final Parents' and Friends' Association General Meeting for 2017, in Coorah (Senior School).

15

Mon to Fri
Year 8 Camp
Bungawarra, Deep Pass area of Newnes Plateau, including Sheep Dip Canyon and Glow Worm Tunnel
6:30PM to 8:00PM
Year 5/6 F Soiree - Christmas Play

16

Mon to Fri
Year 8 Camp
Bungawarra, Deep Pass area of Newnes Plateau, including Sheep Dip Canyon and Glow Worm Tunnel

17

To 4:30PM
Year 8 Camp
Bungawarra, Deep Pass area of Newnes Plateau, including Sheep Dip Canyon and Glow Worm Tunnel

18

19

20

8:30AM to 2:30PM
Year 2 Swim Program - Katoomba Sports & Aquatic Centre
From 8:30AM
Massive Murray Paddle (MMP)

21

Mon to Fri
Massive Murray Paddle (MMP)
From 8:30AM
Year 3 and Year 4 Swim Program, Katoomba Sport & Aquatic Centre

22

Mon to Fri
Massive Murray Paddle (MMP)
To 2:30PM
Year 3 and Year 4 Swim Program, Katoomba Sport & Aquatic Centre
From 8:30AM
Year 5 and Year 6 Swim Program, Katoomba Sport & Aquatic Centre

23

Mon to Fri
Massive Murray Paddle (MMP)
To 2:30PM
Year 5 and Year 6 Swim Program, Katoomba Sport & Aquatic Centre
7:45AM to 1:30PM
Blue Mountains Debating Competition
Blue Mountains Debating Competition Finals - St. Columba's High School
From 8:30AM
Year 6 Camp Out
1:45PM to 2:45PM
Junior School Early Learning Nativity Play Rehearsal

24

To 3:00PM
Massive Murray Paddle (MMP)
To 3:00PM
Year 6 Camp Out
9:30AM to 10:30AM
Junior School Early Learning Nativity Play

25

26

27

From 8:30AM
Year 10 Camp
10:30AM to 12:40PM
Year 6 Fun Day

28

Mon to Fri
Year 10 Camp
10:30AM to 1:00PM
Year 5, 2018 Orientation Day
From 7:30PM
Years 7 to 9 Major Production
Years 7 to 9 Major Production: "Wind In The Willows"

29

Mon to Fri
Year 10 Camp
Tue to Sat
Years 7 to 9 Major Production
Years 7 to 9 Major Production: "Wind In The Willows"

30

Mon to Fri
Year 10 Camp
Tue to Sat
Years 7 to 9 Major Production
Years 7 to 9 Major Production: "Wind In The Willows"
6:30PM to 8:30PM
Preparatory School Celebration Evening

1

To 3:00PM
Year 10 Camp
Tue to Sat
Years 7 to 9 Major Production
Years 7 to 9 Major Production: "Wind In The Willows"

2

To 10:30AM
Years 7 to 9 Major Production
Years 7 to 9 Major Production: "Wind In The Willows"

3